Nawigacja

 

 

CO SŁYCHAĆ NA ZAJĘCIACH  CZYTELNICZO- ARTYSTYCZNYCH?

W roku szkolnym 2016/17 uczniowie klas III b, III c i III d mają możliwość uczestniczenia w zajęciach czytelniczo- artystycznych. Zajęcia te prowadzą panie: Marietta Głuch, Danuta Dudek i Alicja Pelc. Z trzech klas uzbierało się ponad 30 osób. Celem tych zajęć jest popularyzacja czytelnictwa wśród uczniów najmłodszych klas. Będziemy to robiły w najróżniejszy sposób. Chciałybyśmy, aby nasi uczniowie z chęcią czytali książki, ale też mówili innym, ile radości daje przenoszenie się w świat fantazji, przeżywanie przygód zapisanych na kartach lektur.
Aby wzbudzić motywację do czytania uczniowie wypełniają legitymacje czytelnicze oraz zdobywają kolejne elementy piramidy czytelniczej( 1 legitymacja to 1 element piramidy). Za każdą uzupełnioną legitymację dzieci otrzymują także drobny upominek. Dla najlepszych czytelników czekają Super Nagrody w czerwcu. Do naszej zabawy zaangażowani są także rodzice, ponieważ to oni podpisują uczniom przeczytane książki w legitymacji. Rodzice czuwają także nad tym, co ich pociechy czytają.
Na naszych zajęciach uczniowie mogli zapoznać się z formą lepiei, czyli krótkich wierszyków popularyzowanych przez Wisławę Szymborską, zaczynających się od słowa: lepiej( stąd nazwa). Myślę,że twórczy zapał dopisał wszystkim, a śmiechu przy prezentacji było co niemiara. Do wymyślonych wierszyków dzieci rysowały także ilustracje.
Inne zajęcia nosiły tytuł " Jestem bohaterem ulubionej bajki". Uczniowie do zdjęcia swojej twarzy dorysowywali resztę postaci. W ten sposób mogli stać się np.: Kubusiem Puchatkiem, Karolcią czy Mają z popularnej serii Widmarka " Biuro detektywistyczne Lassego i Mai". Zabawa miała formę konkursu, więc dzieci bardzo się starały.
Na kolejnych zajęciach uczniowie przygotowywali okładki swoich ulubionych książek. Oprócz pięknie wykonanej pierwszej strony książki musieli także wpisać fragment lektury. Wcześniej oczywiście rozmawialiśmy o tym, co powinno znaleźć się na okładce. By dobrze wykonać to zadanie uczniowie przynieśli książki z domu lub wypożyczyli je w bibliotece. Wszystkie prace zostały zaprezentowane na szkolnym korytarzu.
Obecnie pracujemy nad sesją plakatową, której celem jest popularyzacja czytelnictwa wśród uczniów naszej szkoły. Dzieci w małych grupach tworzą hasła związane z czytaniem i rysują do nich odpowiednie ilustracje. Prace powstają w dobrym tempie, mamy więc nadzieję, że w styczniu będziemy mogli je umeścić na szkolnych korytarzach.
W listopadzie odwiedziliśmy Zielone Przedszkole w Czernicy, gdzie włączyliśmy się w ogólnopolską akcję " Cała Polska Czyta Dzieciom", a w grudniu aktywnie uczestniczyliśmy w Targach Książki we Wrocławiu oraz braliśmy udział w Zaczytanych Mikołajkach( szczegółowe sprawozdania z wydarzeń w oddzielnych zakładkach).
Co jeszcze czeka naszych uczniów na zajęciach czytelniczo- artystycznych? Już w lutym zapraszamy dzieci i rodziców( a może też i dziadków lub rodzeństwo) na "Wieczorne czytanie na dywanie". Przygotowujemy też ranking ulubionych lektur naszych rodziców i nauczycieli( wkrótce wyniki).
Z naszych obserwacji wynika,że uczniowie lubią nasze zajęcia, chętnie w nich uczestniczą, dobrze się bawią, a przy tym książka staje się ich przyjacielem.

Marietta Głuch

UDZIAŁ W OGÓLNOPOLSKIEJ KAMPANII
"CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM"

18.1.16 uczniowie z Koła Czytelniczego wraz z opiekunami: panią Danutą Dudek i Mariettą Głuch wybrali się do zaprzyjaźnionego przedszkola w Czernicy. Celem naszego wyjazdu był udział naszych uczniów w Ogólnopolskiej Kampanii "Cała Polska Czyta Dzieciom". W tym wydarzeniu starsi koledzy czytali młodszym. Koniec listopada to czas, w którym dzieci oczekują Mikołaja, ale także przed nimi jeszcze andrzejkowe wróżby i Dzień Pluszowego Misia. Dlatego wybrałam książkę opowiadającą właśnie o tych wszystkich wydarzeniach,a skierowaną właśnie do przedszkolaków. W naszym czytaniu uczestniczyły dwie grupy przedszkolne: grupa "Pszczółki" z panią Justynką i grupa "Rybki" z panią Martą. Przedszkolaki w skupieniu wysłuchały czytanych przez starszych kolegów i koleżanki opowiadań. Po tym dzieci aktywnie odpowiadały na pytania dotyczące treści przeczytanej książki. Na koniec czekała je jeszcze zabawa plastyczna. "Pszczółki" i "Rybki" musiały uzupełnić portrety misiów i dorysować im: oczy, buzie, noski, ubranka i inne atrybuty. Spod małych paluszków "wyszły" piękne misiaczki. Uczniowie kl. III b i III d okazali się wspaniałymi opiekunami i z zapałem pomagali przedszkolakom.
Mam nadzieję, że nasza współpraca z przedszkolem w Czernicy będzie się rozwijała, i jeszcze nie raz zawitamy w progi gościnnego Zielonego Przedszkola. Następną wizytę w ramach akcji "Duży czyta Małemu" planujemy na wiosnę.

Marietta Głuch

UDZIAŁ KOŁA CZYTELNICZEGO 
W TARGACH KSIĄŻKI WE WROCŁAWIU

3.12.2016 uczniowie należący do Koła Czytelniczego, z klas III b, III c i III d wraz z opiekunkami : panią Danutą Dudek i Mariettą Głuch, uczestniczyli w Targach Książki we Wrocławiu. Bardzo uieszył nas fakt, że większość uczniów przybyło na targi z rodzicami, a niekiedy również z rodzeństwem. Plan jaki sobie założyłyśmy był bogaty, a program bardzo napięty.
Swój udział w targach rozpoczęliśmy bardzo pracowicie, a mianowicie uczestniczyliśmy w warsztatach bożonarodzeniowych. Pod czujnym okiem opiekunów włsnoręcznie tworzyliśmy filcowe zabawki, które mogł być świetnym prezentem pod choinkę dla najbliższych. Wszyscy odnieśli wielki sukces i z warsztatów wynieśli nie tylko pięknego Mikołaja, ale także zmierzyli się z szyciem. Było wiele śmiechu, zabawy, a także wzajemnej pomocy, również ze strony rodziców.
Następnie czekało nas spotkanie z wrocławską przewodniczką i autorką książek dla dzieci, panią Justyną Rapacz. Opowiadała nam w jaki sposób powstaje książka i kto jest w tym procesie najważniejszy. Ponieważ Targi Książki odbywały się w Hali Stulecia, pani Justyna przybliżyła nam tę budowlę i historię jej powstania. W barwny sposób mówiła także o tym,jak to się stało, że pisze książki o Wrocławiu. Uczniowie w naturalny sposób nawiązali kontakt z panią Justyną i z chęcią zadawali pytania.
Kolejny punkt programu to spotkanie naszych uczniów z panem Grzegorzem Kasdepke, który podpisywał swoje książki na stoisku wydawnictwa Nasza Księgarnia. Z wielką przyjemnością dzieci stały w kolejce po wpis do książek. Większość uczniów była wcześniej przygotowana i przyniosła ulubione pozycje tego autora ze sobą. Ci, którzy ich nie mieli, mogli zakupić na stoisku wydawnictwa. Pan Grzegorz okazał się ciepłym i wesołym człowiekiem. Z każdym z uczniów przeprowadził zajmującą rozmowę. Chętnie też pozował do pamiątkowych zdjęć. Myślę, że każdy z uczestników opuścił targi z osobistym wpisem od autora, który jest dzieciom bardzo dobrze znany, chociażby z przygód Detektywa Pozytywki czy "Mitów Greckich dla Dzieci".
Ostatni punkt naszego programu to spacer wśród stoisk wielu wydawców, którzy zaprezentowali swoje pozycje wydawnicze. Każdy mógł wypatrzeć coś interesującego, zachwycić się pięknymi okładkami, zakupić jakieś nieznane lub długo poszukiwane książki, zdobyć autograf jeszcze innych autorów.
Myślę, że udział w Targach Książki bardzo podobał się dzieciom. Na pewno w sposób niekonwencjonalny udało nam się zachęcić uczniów do czytania, rozbudzić ich ciekawość czytelniczą. Uważam, że czas spędzony razem z rodzicami miał także wymiar głębszy, bo zacieśnił więzy rodzinne i pozwolił osobom dorosłym na oglądanie świata dzieci i ich relacji z rówieśnikami.

Marietta Głuch

 

ZACZYTANE MIKOŁAJKI

6 grudnia to dzień długo wyczekiwany przez dzieci- Mikołajki. W tym roku postanowiliśmy spędzić go trochę inczej. Oczywiście każdą klasę odwiedził Święty Mikołaj, ale oprócz tradycyjnych upominków i słodkości, przyniósł coś jeszcze- książkę. Po okrzykach radości świadczących o tym, że wizyta Świętego jest dziś najważniejszym punktem dnia, rozpoczęło się mikołajowe czytanie. Dzieci z wielkim skupieniem i zaciekawieniem wysłuchały świątecznych i zimowych opowiadań. Po piosenkach, wierszykach i odwiecznych pytaniach "A czym do nas Mikołaju przyjechałeś?" albo " Dlaczego odpada Ci broda?" wszyscy Czytający Mikołajowie spotkali się na pamiątkowym zdjęciu. Myślę, że ten dzień spędzony był w miłej i radosnej atmosferze, a do tego wniósł coś pożytecznego- przekonanie, że czytanie jest ważne i ciekawe, bo przecież nawet Mikołaj jest zaczytany.

Marietta Głuch

WIECZORNE CZYTANIE NA DYWANIE

8 lutego 2017 roku w godzinach wieczornych odbyło się "Wieczorne czytanie na dywanie"- kolejne wydarzenie związane z naszym projektem edukacyjnym "Czytam bo lubię". W zajęciach uczestniczyli uczniowie biorący udział w naszym projekcie oraz rodzice, dziadkowie i rodzeństwo naszych uczniów. Swoją obecnością zaszczyciła nas także wicedyrektor szkoły, pani Dorota Żukowska.
Co się działo? Jak sama nazwa wskazuje nie obeszło się oczywiście bez czytania. Tym razem czytali nie tylko uczniowie, ale przede wszystkim rodzice i babcia. Poprosiłyśmy ich o przyniesienie książek, które są dla nich w jakiś szczególny sposób ważne. I nie zawiodłyśmy się.... .Powodów do podzielenia się swoimi książkami było wiele: a to egzemplarze bardzo stare, już bez okładki, których czas nie oszczędzał, ale za to wiele znaczące dla ich posiadaczy, a to pamiątki po bliskich osobach, a to książki, które rodzice czytają dzieciom na dobranoc, a to książki, w których opowiadania mają swój morał, i o którym warto z dziećmi porozmawiać. Jak widać powodów było naprawdę wiele. Najważniejsze jednak było to, że potrafimy dzielić się tym co dla nas szczególne, i czytamy dzieciom, pozwalając im się rozwijać i przenosić w świat może ciekawszy, lepszy, śmieszniejszy, tajemniczy. Mieliśmy tu także piękny przykład wielopokoleniowego czytania, w którym angażują się dziadkowie, rodzice i dzieci.
Na naszym "czytaniu" nie zabrakło także zabaw, oczywiście wszystkie związane były z książkami. W kilkuosobowych grupach uczestnicy mieli ubrać wylosowanego bohatera książki. Powstali więc: Czerwony Kapturek, Królewna Śnieżka, Kot w Butach, Kubuś Puchatek, Kopciuszek, Karolcia. Bawiliśmy się także w Kalambury, w których należało pokazać lub narysować oczywiście tytuły znanych książek. Następną zabawą było "Słoneczko z książkami". Przedstawiciel każdej grupy siadał na dywniku, wokół którego rozłożone były książki. Wybierał jedną z nich i czytał zaznaczony fragment. Zadaniem było podanie tytułu i autora. Aby utrudnić, wszystkie książki obłożone były w szary papier, tak aby zakryć ważne informacje( tytuł i autora). Okazało się, że uczestnicy z tytułami nie mieli większych problemów, jednak autorów nie wszyscy pamiętali. Podczas naszego spotkania mażna było także pobawić się kostkami Story Cubes i stworzyć niesamowite, twórcze opowiadania. Był także czas na obejrzenie bajek z internetowego projektora. Starsi przypomnieli sobiej, "jak to dawniej było", a młodsi mieli okazję zobaczyć nową formę " domowego kina". Na koniec uczestnicy stworzyli " Błyskawiczną książeczkę tematyczną" pod tytułem "Dlaczego warto czytać książki?". Odpowiadając na 3 pytania stworzyli ciekawe podsumowanie naszego "Wieczornego czytania na dywanie".
Podsumowując nasze wydarzenie, mamy pewność, że wśród uczesników naszego projektu, czytanie i same książki są czymś naprawdę ważnym. Wiemy też, że w taki niekonwencjonaly sposób, bo wśród wygodnych poduszek, gdy noc za oknami, a obok nasi najbiżsi- rodzice i przyjaciele, można rozwijać wśród najmłodszych miłość do książek i z wielką radością się bawić "w czytanie na dywanie".

Marietta Głuch

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Bolesława Krzywoustego
    ul. Kolejowa 8
    55-002 Kamieniec Wrocławski
  • 71 318 55 95, 71 318 50 52

GODZINY PRACY SEKRETARIATU

PONIEDZIAŁEK   7.00 – 16.00
WTOREK                7.00 – 16.00
ŚRODA                     7.00 – 16.00
CZWARTEK            7.00 – 16.00
PIĄTEK                   7.00 – 16.00

liczba odwiedzin: 2534686